Alkotórész ingatlan adásvétel esetén
A Polgári Törvénykönyv szerint a tulajdonjog kiterjed mindarra, ami a dologgal olyképpen van tartósan egyesítve, hogy az elválasztással a dolog vagy elválasztott része elpusztulna, illetve az elválasztással értéke vagy használhatósága számottevően csökkenne. Az alkotórész tehát olyan dolog, ami egy másik dologgal (fődolog) egyesítve van, és ha a két dolgot szétválasztjuk, akkor a fődolog vagy az alkotórész elpusztulna vagy értéke/használhatósága jelentősen csökkenne.
Ingatlan adásvételnél az ingatlan alkotórészeit nem viheti el az eladó. Az ingatlan alkotórészének tekinthető például a gerenda, a vezeték, a radiátor stb.
Mi a különbség az alkotórész és a tartozék között?
A tartozék olyan dolog, ami ugyan nem alkotórész, de a dolog rendeltetésszerű használatához vagy épségben tartásához rendszerint szükséges vagy azt elősegíti.
A tartozék a fődologgal nem fizikai, hanem gazdasági (gazdaságossági) kapcsolatban van, tehát a szétválasztással nem pusztul el, de jellemzően a fődolog rendeltetésszerű használatához szükséges. Az ingatlan a tartozéka nélkül tud funkcionálni, de jellemzően nem annyira jól.
A tartozék főszabály szerint osztja az ingatlan jogi sorsát (tehát a tartozékok is az ingatlanban maradnak), kivéve, ha a felek ettől eltérően állapodnak meg.
Ingatlan tartozéka például a villanykapcsoló, a fürdőkád, a csaptelep, a csillár, a klímaberendezés stb.
Mivel jogilag nincs pontosan szabályozva, hogy ingatlan adásvétel esetén a birtokbaadáskor mit kell az ingatlanban hagynia az eladónak és mi az, amit elvihet, ezért, ha attól tartunk, hogy az eladó a szóban nekünk ígért tárgyakat elviszi, akkor érdemes ingóságleltárt készíteni.
Mi minősül a törvény szerint lakásberendezésnek?
A Lakástörvény szerint lakásberendezések általában a következők:
- főzőkészülék (tűzhely, főzőlap stb.);
- a fűtőberendezés (egyedi kályha, konvektor, elektromos hőtároló kályha stb.);
- melegvíz-ellátó berendezés (gáz vízmelegítő, villanybojler, fürdőkályha);
- egészségügyi berendezés (mosogató, fürdőkád, zuhanyozó, mosdó, WC-tartály, WC-csésze stb., a hozzá tartozó szerelvényekkel);
- a szellőztető berendezés (páraelszívó stb.);
- a beépített bútor (ruhásszekrény, konyhaszekrény stb.);
- a redőny, vászonroló, napvédő függöny;
- a csengő és a kaputelefonnak a lakásban levő készüléke;
- a lakás elektromos vezetékeihez tartozó kapcsolók és csatlakozóaljak.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható jogi tanácsadásnak vagy jogi állásfoglalásnak.