A munkavállaló alapvető kötelezettségei
A munkavállaló köteles
- a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni,
- munkaideje alatt - munkavégzés céljából, munkára képes állapotban - a munkáltató rendelkezésére állni,
- munkáját személyesen, az általában elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások, utasítások és szokások szerint végezni,
- a munkakörének ellátásához szükséges bizalomnak megfelelő magatartást tanúsítani,
- munkatársaival együttműködni.
Tipikus munkavállalói kötelezettségszegések
- késés,
- munkahelyről történő engedély nélküli eltávozás,
- alkoholfogyasztás munkaidőben,
- munkáltató jogszerű utasításának megtagadása,
- munkavégzésre/munkavédelemre vonatkozó előírás megszegése.
Hátrányos jogkövetkezmények
A munkaviszonyból származó kötelezettség vétkes (szándékos vagy gondatlan) megszegése esetére kollektív szerződés vagy munkaszerződés a kötelezettségszegés súlyával arányos hátrányos jogkövetkezményt állapíthat meg.
Hátrányos jogkövetkezményként csak olyan, a munkaviszonnyal összefüggő, annak feltételeit határozott időre módosító hátrány állapítható meg, amely a munkavállaló személyiségi jogát és emberi méltóságát nem sérti. A vagyoni hátrányt megállapító jogkövetkezmény összességében nem haladhatja meg a munkavállaló egyhavi alapbére összegét.
Figyelmeztetés
Ha a munkáltató nem áll kollektív szerződés hatálya alatt, akkor a munkaszerződésben szükséges rögzíteni az esetlegesen alkalmazható hátrányos jogkövetkezményeket. Amennyiben sem munkaszerződés, sem kollektív szerződés nem tartalmaz ilyen rendelkezést, úgy a munkáltató csak szóbeli/írásbeli figyelmeztetésben részesítheti a munkavállalót. A figyelmeztetésnek nincs jogi következménye, csupán a munkavállaló munkavégzésével, magatartásával kapcsolatban ad negatív visszajelzést.
Kollektív szerződésben alkalmazott tipikus szankciók
- megrovás,
- más munkakörbe vagy más munkavégzési helyre történő ideiglenes áthelyezés,
- munkabért érintő vagyoni hátrány,
- kizárás juttatásból/kedvezményből (pl. prémium, többletszabadság),
- előmenetelben visszavetés stb.
Munkaviszony megszüntetése
Kötelezettségszegés esetén a munkáltató felmondással vagy azonnali hatályú felmondással is élhet. A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.
A munkáltató azonnali hatályú felmondással akkor szüntetheti meg a munkaviszonyt, ha a dolgozó a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
A felmondás szabályairól korábbi cikkemben olvashat bővebben: Kirúgtak a munkahelyemről, mit tehetek?
Eljárási szabályok
A munkáltatónak a munkavállaló kötelezettségszegésének tudomására jutásától számított 15 napon belül, legfeljebb azonban a kötelezettségszegés bekövetkeztétől számított egy éven belül van lehetősége a hátrányos jogkövetkezmény alkalmazására.
A hátrányos jogkövetkezménnyel járó intézkedést írásba kell foglalni és indokolni kell. A hátrányos jogkövetkezménnyel szemben a munkavállaló bírósághoz fordulhat. A keresetlevelet a munkáltatói jognyilatkozat közlésétől számított 30 napon belül kell előterjesztenie. A keresetlevél benyújtásának halasztó hatálya van, azaz a munkáltatói intézkedést a jogerős ítéletig nem lehet végrehajtani.
Mentesítés a munkavégzés alól
A munkáltató, ha a munkavállaló által elkövetett kötelezettségszegés körülményeinek kivizsgálása miatt indokolt, a vizsgálat lefolytatásához szükséges, de legfeljebb 30 napos időtartamra mentesítheti a munkavállalót rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól. Ez idő alatt a munkavállaló nem köteles munkát végezni, de távolléti díja megilleti.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható jogi tanácsadásnak vagy jogi állásfoglalásnak.