Mi az a fizetési meghagyás (FMH)?
A fizetési meghagyás a közjegyző által kibocsátott olyan irat, amelyet a közjegyző a hitelező kérelmére bocsát ki az adóssal szemben. Amennyiben a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, ugyanolyan hatállyal bír, mint egy bírósági ítélet: ez alapján végrehajtási eljárás kezdeményezhető.
Fizetési meghagyásos eljárást akkor lehet indítani, ha valakinek lejárt pénzkövetelése van egy másik személlyel szemben (pl. közüzemi/közös költség tartozás, magánszemély által nyújtott kölcsön). A tartozások behajtásával kapcsolatban további hasznos információkat olvashat korábbi cikkemben: Tartoznak nekem, mit tegyek?
Ellentmondás fizetési meghagyás esetén
Ha fizetési meghagyást kapott, a fizetési meghagyás kézhezvételétől számítva 15 napja van arra, hogy ellentmondással éljen, ha vitatja a követelést. Ha nem él ellentmondással, akkor a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik és végrehajtható lesz. A végrehajtási eljárásról itt olvashat bővebben: A végrehajtási eljárás szabályai
Ha nem ért egyet a követeléssel és határidőben ellentmondással él, akkor az eljárás perré alakul. Ez esetben a hitelezőnek kereseti kérelmet kell benyújtani és bíróság fog dönteni arról, hogy jogos-e a követelése.
Fontos, hogy amennyiben egyéni vállalkozóként vagy cégként kíván ellentmondással élni, úgy ezt elektronikus úton kell megtennie. Magánszemélyek postai úton vagy személyesen a közjegyzőnél is élhetnek ellentmondással.
Az ellentmondást nem kell indokolni, elég, ha előadja, hogy álláspontja szerint nem áll fenn a tartozás. Amennyiben viszont a követelés nem alaptalan, felesleges az ellentmondással az időt húzni, mivel ebben az esetben az eljárás perré alakul, ami pervesztesség esetén további jelentős költségeket (illeték, ügyvédi díj stb.) eredményez.
Ha elismeri a tartozást, lehetősége van részletfizetést vagy fizetési halasztást kérni az ellentmondásra nyitva álló 15 napos határidőn belül.
Ha nem veszi át a fizetési meghagyást
Ha nem veszi át a fizetési meghagyást és az „nem kereste” jelzéssel érkezik vissza a közjegyzőhöz, akkor kézbesítési fikció alapján úgy kell tekinteni, mintha a fizetési meghagyást átvette volna, tehát a fizetési meghagyás akkor is jogerőre emelkedik és végrehajtható lesz, ha nem veszi át a levelet.
Ha a fizetési meghagyást tartalmazó levél „elköltözött” vagy a „címzett ismeretlen” jelzéssel érkezik vissza a közjegyzőhöz, akkor a közjegyző a fizetési meghagyás kibocsátását visszautasítja. Az ismeretlen helyen tartózkodó adóstól bíróság előtt lehet a tartozást követelni, úgy, hogy a bíróság az adós részére ügygondnokot rendel ki (az ügygondnok képviseli az adóst és jogait a bíróság előtt).
Kézbesítési fikció megtámadása
Ha a fizetési meghagyást nem vette át, és ezért azt a kézbesítési fikció alapján kézbesítettnek kell tekinteni, a végrehajtható okirat kézbesítésétől számított 15 nap alatt továbbra is ellentmondással élhet.
Ha menthető okból nem tudta átvenni a fizetési meghagyást (pl. kórházi kezelés), akkor kézbesítési kifogást nyújthat be a kézbesítési fikció beálltáról vagy a kézbesítésről történő tudomásszerzést követő 15 napon belül.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható jogi tanácsadásnak vagy jogi állásfoglalásnak.