A közalkalmazotti jogviszony általában
A közalkalmazotti jogviszony alanyai a munkáltató és a közalkalmazott.
Közalkalmazotti jogviszony pályázat alapján létesíthető, a jogviszony pedig határozatlan időre történő kinevezéssel és annak elfogadásával jön létre. Határozott időre közalkalmazotti jogviszony csak helyettesítés céljából vagy meghatározott munka elvégzésére/feladat ellátására létesíthető.
A kinevezési okmánynak tartalmaznia kell a közalkalmazott munkakörét, a besorolásának alapjául szolgáló fizetési osztályt és fokozatot, az illetményét és a munkavégzés helyét.
A kinevezésben főszabály szerint 3 hónap próbaidő megállapítása kötelező. Nem kell próbaidőt megállapítani például áthelyezés vagy azonos felek között újabb kinevezés esetén.
Vezetői feladatok ellátása
A magasabb vezetői, illetve vezetői feladat ellátása megbízással történik. A megbízás legfeljebb 5 évig terjedő határozott időre szól. Magasabb vezető csak felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező közalkalmazott lehet. A vezetői beosztásról 2 hónapos lemondási idővel, írásban lehet lemondani.
A közalkalmazotti jogviszony megszüntetése lemondással, felmentéssel
A határozott idejű közalkalmazotti jogviszonyt a közalkalmazott írásban, indokolt lemondással akkor szüntetheti meg, ha a lemondás indoka olyan ok, amely számára a közalkalmazotti jogviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel, aránytalan sérelemmel járna.
A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyt ezzel szemben a közalkalmazott lemondással bármikor megszüntetheti, a lemondási idő pedig 2 hónap.
A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha
- megszűnt a munkáltatónak az a tevékenysége, amelyben a közalkalmazottat foglalkoztatták,
- a munkáltatónál létszámcsökkentést, illetve átszervezést kell végrehajtani, és emiatt a közalkalmazott további foglalkoztatására nincs lehetőség,
- a közalkalmazott munkaköri feladatainak ellátására tartósan alkalmatlanná vált vagy munkáját nem végzi megfelelően,
- a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.
A közalkalmazotti jogviszony csak különösen indokolt esetben szüntethető meg felmentéssel
- ha a közalkalmazott házastársa, élettársa nem rendelkezik önálló, legalább a kötelező legkisebb munkabérnek megfelelő jövedelemmel és legalább 3 eltartott gyermeke van,
- ha a közalkalmazott egyedülálló, eltartott gyermeke 18 éves koráig,
- ha a közalkalmazott házastársa sorkatonai, illetve polgári szolgálatot teljesít.
Felmentés esetén a felmentési idő legalább 60 nap, de a 8 hónapot nem haladhatja meg. A felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltöttévek után meghosszabbodik.
A felmentési idő (az egészségügyi alkalmatlanság esetét kivéve) 30 nap, ha a felmentés oka az, hogy a közalkalmazott munkaköri feladatainak ellátására tartósan alkalmatlanná vált vagy munkáját nem végzi megfelelően.
A munkáltató a közalkalmazotti jogviszony megszűnésekor a közalkalmazott részére közalkalmazotti igazolást ad.
A közalkalmazotti jogviszony megszüntetése rendkívüli lemondással, felmentéssel
Rendkívüli lemondással vagy rendkívüli felmentéssel a közalkalmazotti jogviszony akkor szüntethető meg, ha a másik fél
- a közalkalmazotti jogviszonyból eredő lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
- olyan magatartást tanúsít, amely a közalkalmazotti jogviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
A rendkívüli lemondás jogát az annak alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül lehet gyakorolni.
Végkielégítés
Végkielégítés illeti meg a közalkalmazottat, ha közalkalmazotti jogviszonya felmentés, rendkívüli lemondás vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnése következtében szűnt meg.
Nem jogosult végkielégítésre a közalkalmazott, ha felmentésére - az egészségügyi okot kivéve - tartós alkalmatlansága vagy nem megfelelő munkavégzése miatt került sor. Nem jár továbbá végkielégítés a közalkalmazottnak, ha legkésőbb a közalkalmazotti jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül.
Szabadság
A közalkalmazottat fizetési osztálytól függően 20 vagy 21 munkanap alapszabadság illeti meg, illetve részére a fizetési fokozatával egyenlő számú munkanap pótszabadság jár.
A magasabb vezető megbízású közalkalmazottat évi 10 munkanap, a vezető megbízásút évi 5 munkanap pótszabadság illeti meg.
A nevelő, oktató munkát végző közalkalmazottakat, illetve a gyermekvédelmi szakellátási intézményekben, javítóintézetekben, bölcsődékben pedagógus munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottat évi 25 munkanap pótszabadság illeti meg.
Illetmény, jutalom
A közalkalmazotti munkakörök az ellátásukhoz előírt iskolai végzettség, illetve szakképesítés, szakképzettség stb. alapján fizetési osztályokba tagozódnak, a fizetési osztályok pedig fizetési fokozatokra tagozódnak. Az egyes fizetési osztályok 17 fizetési fokozatot tartalmaznak.
A fizetési fokozatot a közalkalmazotti jogviszonyban töltött idő alapján kell megállapítani.
A közalkalmazott illetményén felül illetménypótlékra lehet jogosult (pl. vezetői pótlék, idegennyelv-tudási pótlék).
A 25, 30, illetve 40 évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező közalkalmazottnak jubileumi jutalom jár: 25 év után 2 havi, 30 év után 3 havi, 40 év után 5 havi illetménynek megfelelő összeg.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható jogi tanácsadásnak vagy jogi állásfoglalásnak.