Mi minősül csoportos létszámcsökkentésnek?
Csoportos létszámcsökkentésről (a hétköznapi nyelvben csoportos létszámleépítés) akkor beszélhetünk, ha a munkáltató
- 21-99 fős cég esetén legalább 10 munkavállaló,
- 100-299 fős cég esetén legalább a munkavállalók 10%-a,
- 300 fős vagy annál nagyobb cég esetén legalább 30 munkavállaló
munkaviszonyát kívánja 30 napos időszakon belül, a munkáltató működésével összefüggő ok miatt megszüntetni.
Röviden: a munkáltató rövid időn belül, a működésével összefüggő ok (pl. egyes tevékenységi körök megszüntetése, feladatok számának csökkenése stb.) miatt egyszerre több, viszonylag nagyszámú munkavállaló munkaviszonyát szünteti meg.
Jó tudni, hogy a munkáltató nem csak hagyományos felmondással szüntetheti meg a munkaviszonyt, hanem közös megegyezéssel vagy a határozott idejű munkaviszony azonnali hatályú felmondásával is, valamint ellenkező bizonyításig a munkáltató működésével összefüggő okra alapított megszüntetésnek kell tekinteni azt a felmondást, amit a munkajogi szabályok értelmében nem kell indokolni (pl. vezető állású munkavállalók, nyugdíjasok munkaviszonyának megszüntetése).
A csoportos létszámcsökkentés folyamata
Tárgyalás az üzemi tanáccsal
A munkáltató, ha csoportos létszámcsökkentés végrehajtását tervezi, köteles az üzemi tanáccsal tárgyalni. A munkáltatónak tájékoztatni kell az üzemi tanácsot a csoportos létszámcsökkentés okáról, a létszámcsökkentéssel érintett munkavállalók létszámáról, a kiválasztás szempontjairól, az időbeni ütemezésről és a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos juttatás feltételéről és mértékéről.
A tárgyalásnak ki kell terjednie a csoportos létszámcsökkentés elkerülésének lehetséges módjára, eszközére, elveire, következményeinek enyhítését célzó eszközökre, valamint az érintett munkavállalók számának csökkentésére.
A tárgyalások zárulhatnak egyezséggel, ez esetben a megállapodást írásba kell foglalni és meg kell küldeni az állami foglalkoztatási szervnek, azonban a létszámleépítést megállapodás hiányában is le lehet folytatni.
A létszámleépítés végrehajtásáról szóló döntés
A munkáltatónak a csoportos létszámcsökkentés végrehajtásáról szóló döntésben meg kell határozni foglalkoztatási csoportok szerinti megosztásban az intézkedéssel érintett munkavállalók létszámát, valamint a csoportos létszámcsökkentés végrehajtásának kezdő és befejező időpontját vagy végrehajtásának időbeni ütemezését.
A munkavállaló tájékoztatása
A munkáltatónak a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó döntéséről az érintett munkavállalót a felmondás vagy a határozott idejű munkaviszony azonnali hatályú felmondásának közlését megelőzően legalább 30 nappal írásban tájékoztatnia kell.
A felmondás és az azonnali hatályú felmondás a tájékoztatást követő 30 nap eltelte után közölhető. A tájékoztatási kötelezettség megsértésével közölt felmondás jogellenes.
Figyelem! A munkáltató által kezdeményezett közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés esetén nincs ilyen tájékoztatási kötelezettség!
A tájékoztatás időpontjának további jelentősége van, ugyanis, ha a munkavállaló a tájékoztatás időpontjában felmondási tilalom hatálya alatt áll, akkor jogszerűen nem lehet neki felmondani. Viszont például, ha a létszámleépítésről való tájékoztatáskor a munkavállaló még nem volt várandós, de a felmondáskor már az, a munkaviszonyát jogszerűen meg lehet szüntetni.
A felmondási tilalomról a következő linkre kattintva olvashat többet: https://drmarkolevai.hu/kirugtak-a-munkahelyemrol-mit-tehetek
Kötelező-e csoportos létszámleépítés esetén plusz juttatást adni a munkavállaló részére?
Ha a törvényi feltételek fennállnak és a munkáltató felmond, akkor alapból jár végkielégítés, azonban fontos megjegyezni, hogy közös megegyezés esetén a munkáltató nem köteles végkielégítést fizetni! Ezért mindenképp figyeljünk oda, hogy a munkáltató a munkaviszony megszüntetésének melyik módját javasolja. A végkielégítés szabályairól egy korábbi cikkemben olvashat: https://drmarkolevai.hu/kirugtak-a-munkahelyemrol-mit-tehetek
Egyébként jogszabály nem írja elő, hogy csoportos létszámleépítéskor a munkavállalóknak több juttatás járna, mint egyéni felmondás esetén, azonban jellemzően a cégek mégis biztosítanak egy kis plusz támogatást a leépíteni kívánt munkavállalóknak, kifejezve hálájukat a dolgozók munkájáért és segítséget nyújtva az újrakezdéshez.
A blogcikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható jogi tanácsadásnak vagy jogi állásfoglalásnak.